TÜM SORULAR
Tedaviler
MİGREN BOTOKSU

Migren’ de BOTOKS  Tedavisi

Kronik Migren nedir?  Nasıl oluşur?

Migren sıklıkla ataklar halinde gelen ve günlük hayatı ciddi kısıtlayan bir baş ağrısı tipidir. Migren uzun süre tedavi edilmez ise kronikleşir. Migrenin kronikleşmesi tedavi şansını da düşürmektedir. Kronik migrende kişi, ayda sekize ulaşan migren atağı ve ay içinde on beş güne ulaşan baş ağrısı yaşamaktadır.

Kronik Migren’ de BOTOKS tedavisi nedir?

Kronik migrenli hastalarda farklı tedaviler kullanmaktayız. En sık kullandığımız tedavilerden biri de Migren Botoksu’dur. Uygulanan migren botoksu sonrası, ay içinde on beş günden fazla baş ağrısı çeken kişilerde baş ağrı sıklığında tama yakın azalma izlenmektedir. Botoks tedavisi; kronikleşmiş baş ağrılarını ortadan kaldırır, ağrı kesicilere olan ihtiyacı minimale indirir ve ağrı kesicilere ikincil ortaya çıkan baş ağrılarını da tedavi eder. 

Kronik Migrende BOTOKS tedavisi nasıl uygulanır?

Migrende botoks tedavisinde ilk uygulama yapılır ve baş ağrısı takip edilir. Baş ağrısı sıklık ve şiddetindeki değişimlere bağlı olarak gerek duyulması halinde genellikle üç ayda bir tekrar edilebilir. Yapılan migren botoks tedavisi ile hastanın baş ağrısı sıklığı tama yakın düzelmektedir. 

BOTOKS nedir?

Botoks, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir nörotoksindir. Botoks ince insülin enjektörü ile cilde nokta şeklinde az miktarlarda enjekte edilir. Bu sıvı, sinir hücresi sinyallerinin kaslara ulaşmasını geçici süre ile engeller. Kaslarda geçici felç oluşur ve anormal kas kasılmasını azaltır. Günümüzde Botoks pek çok hastalıkta ve aynı zamanda da estetik amaçlı yüz gençleştirme tedavilerinde kullanılmaktadır. 

Migren Botoksunun estetik açıdan faydası oluyor mu?

Estetik amaçlı yapılan Botoksta sadece yüz bölgesine enjeksiyonlar yapılmaktadır. Migren botoksunda ise; yüz bölgesine ilave olarak baş, boyun ve omuz bölgesinde otuzdan fazla noktaya enjeksiyon yapılmaktadır. Sonuç olarak: migren botoksunda aynı zamanda estetik botoksta yapılmış olmaktadır. Yüz gençleşmesi isteyen hastalarımız, bir yandan migren tedavisini olurken diğer yandan da daha genç bir görünüme sahip olmanın mutluluğunu yaşıyacaktır.